Tartu Tamme Gümnaasium

Kirjandusraal 2018

Kirjandusraal 2018

  1. jaanuaril toimus Tartu Tamme Gümnaasiumis konkursi Kirjandusraal 2018 lõppüritus. Sellel korral oli Kirjandusraali teemaks Eesti kirjandusliku parlamendi valimine, mis kujutas endast erinevate Eesti kirjandustegelaste kandidaatideks ülesseadmist ja nende sobivuse vaagimist kirjanduslikku parlamenti.

 

Lisaks Kirjandusraalil tavapärasele veebilehtede loomisele tuli igal võistkonnal ka enda kandidaate valijatele esitleda. Võistlustööde veebilehtedes kajastatud tegelaste seltskond oli kirev — välja oli valitud nii kirjandustegelasi kui nende loojaid. Seega tulid esitlusele Ivan Orav, Kõrboja Anna, Lotte, Rehepapp, Räägu Liina, Kalevipoeg, Raja Teele, Toomas Nipernaadi, Pearu Murakas, Vanapagan, Tiit Piibeleht, Ukuaru Minna, Suur Tõll, K.J. Peterson, L. Koidula, Fr. Tuglas.

 

Lõppvoorus oli erinevaid esitlusformaate: viidi läbi omanäolisi kandidaatide tutvustusi, arutati põletavatel teemadel, näiteks kanepi legaliseerimine ja naiste roll Eesti elu edendamisel, ja nagu ühele korralikule valimiskampaaniale kohane ei puudunud ka valijate mõjutamine tasuta maiustustega. Seekordne Kirjandusraal oli eriline ka seetõttu, et üks Tamme Gümnaasiumi võistkonna liige oli saates otselülituses Kanadast, kus ta parasjagu vahetusaastat veedab.

 

Kirjandusraali töid hindas žürii järgmises koosseisus: Riina Koolmeister, Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna peaekspert, Karl Gustav Adamsoo, Tartu Poska Gümnaasiumi meediaõpetaja, Mari Tõnisson, Tartu Hiie kooli informaatikaõpetaja ja haridustehnoloog, Mari Roostik, Tartu Hiie kooli informaatikaõpetaja ja haridustehnoloog.

 

Töid ja etteasteid hinnanud  žürii jagas tunnustust järgnevalt:

 

Nõo Reaalgümnaasiumile (https://www.ekpv2018.com/) leidliku debati, ümberkehastumise ja suurepäraste geopoliitiliste lahenduste ning värvika visualiseerimise eest  I koht;

Tartu Tamme Gümnaasiumile (https://kirjandusraal2018.wixsite.com/ural) parimate loosungite esitamise, kontrastiderohke dialoogi ja leidlikemate tehniliste võimaluste kasutamise eest  I koht;

Pärnu Koidula Gümnaasiumile (https://kirjandusraal18.wordpress.com/) mängu ilust lugupidamise ja parima rehnutipidamise eest I koht;

Võru Gümnaasiumile (https://vordsetevoimalusteerakond.weebly.com/) täpseima Eesti rahva läbilõike leidmise ning hingestatud ja südamega mõtleva erakonna esitamise eest I koht;

Rapla Gümnaasiumile (https://ekpv.weebly.com/) kirjanduslike parlamendikandidaatide vaimukate tegude ja tegemiste ja rikkaliku ülesannetepagasi esitamise eest I koht;

Väike –Maarja gümnaasiumile (https://eestikujundajad.weebly.com/) tervikliku kompositsiooni, usutava rollitõlgenduse ja parima nänni eest I koht.

 

Selleaastaseks külaliseks oli Lauri Kaldoja, kes on justkui tänapäeva Hunt Kriimsilm oma paljude ametitega, mille seast silmapaistvamad on Draamateatri näitleja ja audiovisuaalosakonna juht, luuletaja ning pimedate raamatukogu ettelugeja. Tema esinemisest sai teada nii seda, millised teosed ja kirjandustegelased kuuluvad ta enda lemmikute hulka, kuidas analüüsida tegelasi, kujundada helitausta veebilehele või videoklipile, kui ka kindlasti jäi paljudele meelde, et õun ei pea alati tähendama pattu, vaid õun võib olla lihtsalt õun ehk siis: loometöös ei tohi karta ka põhjendamata kujundeid.

 

Lisaks žüriile said teha oma valiku kirjandusparlamendi valimiseks saalis viibinud külalised ja osalejad. Rahva lemmikuteks seekordsetel valimistel osutusid Lotte, Ivan Orav ja Kalevipoeg.

 

Ürituse toimumise ja toetuse eest tänu Haridus- ja Teadusministeeriumile, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsile, Nõo Reaalgümnaasiumile ja Tartu Tamme Gümnaasiumile.  Lisaks lähevad suurimad tänud Heily Soosaarele (Tartu Tamme Gümnaasium) ja Kaja Kasakule (Nõo Reaalgümnaasium), kes Kirjandusraali juba aastaid läbi viivad.

 

Vt ka uudist Tartu Postimehest.

Uudise edastas Egeli Raudmäe

Fotod: Eliisa Raal

Video sellest, kuidas me seenel käisime