Tartu Tamme Gümnaasium

Palju õnne kooli sünnipäeval!

Palju õnne kooli sünnipäeval!

Ilm on imelik, aga haridus ikka püsiv!
Sel aastal ei pea me suuri kooli sünnipäevaüritusi. Meeles tasub pidada aga ikka, et meie kool on juba 102 aastat olnud kohaks, kus õppida saab. Igasugustel aegadel, erinevate riigikordade ajal.
Järgnevas räägib meie kooli õpetajatest Toomas Mälksoo, pikaaegne matemaatikaõpetaja (ka minu matemaatikaõpetaja) ja kooli direktor aastatel 1999-2012. Foto on tehtud 1958. aastal, seega 63 aastat tagasi.

Pilt on hall, aga inimesed on ikka värvikirevad, siis ja praegu!

Hea koolipere, palju õnne kooli sünnipäeval!

Ain Tõnisson, direktor
—–

—-
Tegu on fotoga minu isa albumist. On temagi seal. Mina samal ajal 6. klassis. Põhikoolis vaid seitse klassi oligi, nii et varstine keskkooliõpilane. See pilt on minu ja paljude teiste koolikaaslaste koolitee algusest. Käisin mingil hetkel selle foto välja ja tahtsin teavet, kes ja kui palju mäletab ja tunneb. Pilt on aastast 1958. Üllatuseks suutis klassivend Viktor Korrovits, kes liitus meiega alles keskkoolis,
tuvastada enamiku nimedest. Mitte kõik ei olnud tema õpetajad. Ega neid, kes minuga esimesest klassist õppinud, olnudki palju. Aga huvitav oli. Paljut me mäletame õpetajatest ja kooliajast? Minu jaoks on pildil vaid üks tegelane, kelle nimi ei tule meelde, aga enamik neist olid minu ja koolikaaslaste vundamendi kujundajad. Ka ilmselt neile, kes enne ja pärast mind kooli lõpetasid, kes nad siis olid?

Tagareas: Hans Kõiva – bioloogia, Lüüdia Palm – tööõpetus, Aliide Rästas – eesti keel, Tatjana Desjatnikova – vene keel, ? – nimi ja amet teadmata, Sulev Kald – muusika, Alma Viira – matemaatika ja poistekoor, Boris Mälksoo – matemaatika ja füüsika, Maret Kutman – kehaline kasvatus, Salme Salundi – ajalugu, Valda Muuga – eesti keel.

Teine rida: Linda Rebane – inglise keel, Alviine Kubjas – raamatukogu, Lilli Jaek – füüsika, Õile Kull – algõpetus, Eve Tenn – ajalugu, Loore Linnus – saksa keel, Linda Lina – algõpetus, Ellen Vares – keemia, Salme Priks – vene keel, Lehti Volt, algõpetus.

Esireas: Endla Jakobson – kunstiõpetus, Eduard Sauvere – kehaline kasvatus, Villem Raud – geograafia, Erich Luht – matemaatika ja direktor, Villem Ehrglis – matemaatika ja õppealajuhataja, Heino Liiv – inglise keel, Lydia Akkel – algõpetus ja Paula Kask – ajalugu.

Nii mäletan neid mina. Kes nad olid? Kindlasti mõttemaailma ja isiksuse kujundajad selles osas, mis puudu kodusest kasvatusest. Kindlasti arendajad ning teadmiste andjad. Ja palju muudki veel, et me täna oleme need, kes oleme, ja isamaa ning emakeel olid ja on ülitähtsad! Nemad olid sellel keerulisel ajal mustrikujundajad. Paljuski oleme neile tänuvõlglased. Oli ju niisugune aeg, et saanuks
ka teisiti…! Isamaaline mõtteviis oli meie kooli üks põhiväärtusi ja nii oli koolgi muude mõjude kõrval sinimustvalgelaste tegevuse põhjustajaid. Mõnda neist, kes Siberist tagasi jõudis, on minulgi au tunda.

Võiks ju arutleda, et minule oli Kõiva kõige igavam õpetaja ja Luht üks edevamaid. Raud paratamatu ja Jaek loodusõnnetus, aga sel pole täna enam tähtsust. Mida nad tekitama ja looma pidid, sai olema ning hariduspõld kandis vilja. Paljusid tollaseid tegijaid pole kahjuks sellel pildil, kuid nendegi osa oli suur, näiteks ajalooõpetaja Vello Marmei. Vabandan, kui nimetamata jätmine kellelgi kuidagi hinge
kriibib. See on ju ikkagi väga isiklik meenutus. Omamoodi vastuolu on, et mõnigi nimi terendub pigem negatiivse mälestusena, kui positiivse tulemusena õpitu näol. Selline on juba kord koolielu ja õppimine. Aga nemad meid kujundasid ja valmistasid eluks ette.

(Toomas Mälksoo, tekst ilmus 2014. aasta kooli almanahhis. Siin kasutatud autori loal.)

PS: Teksti luges 1970. aasta vilistlane Tiina Korjus (Kingu) ning tegi täienduse: “Vaatasin õpetajate pilti ja tagareas viies, kes on teadmata, oli minu teise klassi (1960. aastal) juhataja õp Murnek. Kahjuks eesnime ei mäleta.”

Video sellest, kuidas me seenel käisime