Tartu Tamme Gümnaasium

Häkaton 2021 (AFTERMOVIE!)

Häkaton 2021 (AFTERMOVIE!)

Reedel, 4.juunil toimus 10IT, 10TE, 11IT ja 11TE klasside praktikanädala lõpusündmusena järjekordne Häkaton. Tervise kaitsmiseks toimus Häkaton käesoleval aastal 24-tunnise sündmuse asemel ühepäevasena, kuid pakkus siiski sama elamuse.

Vaata aftermoviet:

Aftermovie autorid: Markus Tamm ja Egert Sarik Häkatoni meediatiimist.

Selle aastal Häkatonil oli populaarne teema ahelreaktsioonid.  

Terve 11. tehnoloogiaklass, kelle teemaks oli Rube Goldberg tegid suure puidust ahela, millel pidi liikuma väike pallike. Pall pidi edasi liikuma jõu edasikandumise meetodil.  Ahelal oli erinevaid osi 10, see tähendab, et ülesande kallal nokitseb 10 erinevat meeskonda.

Osa 10IT ja osa 10TE klassist tegeles pisut teistmoodi ahelreaktsiooniga. Nemad ehitasid legorobotitega ja raspberry pi plaatidega samamoodi takistusrada punasele pallile.

Ahelreaktsiooni saab teha ka arvutis, näiteks joonisfilmina, 11IT klassist kaks tiimi just sellega tegeleski. Üks meeskond otsustas taaslavastada animafilmi UP! ning siduda selle kurjade lindude rünnakuga. Nende filmi kogupikkuseks on umbes 12 sekundit ning tegevus toimub 5 erineval tasandil

Fotod: Häkatoni ametlik fotograaf Kalista Seppel

Päris mitu meeskonda on ka autohuvilised, ehitades näiteks gravitatsiooniautot. 10IT klassist teevad neli tiimi gravitatsiooniautot, mille mootoriks on just nimelt gravitatsioon. Raskusjõu abil liigub nööri otsa pandud raskus maapinna poole pannes niiviisi ratastel aluse tasapinnal liikuma. Auto peab liikuma 12 meetrit.

11IT klassis ehitati aga elektrimootorit, mis pidi samuti mõne masina liikuma panema. Väga suurt edu sellega ei saavutatud, aga kui õige asi välja ei tulnud pöörati tähelepanu hoopis visuaalsele poolele.

10TE õpilased koos juhendajaga otsustasid eeskuju võtta saatest Rakett69, võttes teemaks kosmose. Algselt ehitati paberist raketid. Edasi üritati saata 9m kaugusele morsesignaale, kus esitatakse mingi küsimus ning sõbertiim üritas neile morsega vastata. Selleks tuli ehitada nii laser, millega morset saata, kui ka vastuvõtja, mis koodi arvutisse kuvas.

 

Häkaton on üritus, mida korraldatakse igal aastal. Ettevõtmise raames peavad õpilased end jagama 3-liikmelistesse rühmadesse ning valima endale mitmete teemade hulgast meelepärase. Häkatoni tegevust juhib Tartu Tamme Gümnaasiumi IT- ja tehnoloogia õppesuunajuhtide grupp eesotsas õp Urmas Tokkoga.

 

Häkatoni reporterid:
Malin Püttsepp ja Marianne Kivi

 

Häkatoni ametlik veebileht: tammegymnaasium.ee/hakaton

Video sellest, kuidas me seenel käisime