Tartu Tamme Gümnaasium

Auhinnareis Brüsselisse (oktoober 2022)

Auhinnareis Brüsselisse (oktoober 2022)

Meie kooli võistkond koosseisus Kerttu Lisette Kadajane (11.IT), Terli Tristina Laurits (11.ME) ja Arto Reinik (11.IT) – võistkond „KLATT“ – ning üks juhendajatest, õp U. Tokko osalesid auhinnareisil Brüsselisse (23.-25. okt 2022).
Reis teeniti välja Euroopa Komisjoni, Rakett69 Teadusstuudiote ja KVARK-i korraldatud nn rohelahenduste konkursi „Rohelend Rakett69-ga“ oma maakonna parima tööga „RoheKast“. Meie õpilasi aitas nii väärt tunnustuseni jõuda ka õp Aly Valvas.

Konkursi käigus otsiti teostatavat ideed, mille eesmärk oli suurendada keskkonnaalast teadlikkust ning muuta oma kodukoht või miks mitte terve Euroopa rohelisemaks, efektiivsemaks ja keskkonnasõbralikumaks ning -säästlikumaks. Meie võistkonna ideeks oli GreenBox taimekasvatuskast, mis kogub vihmavett. Taimede kohal on katus, millel on päikesepaneel, mis paneb taimi valgustavad LED-lambid põlema. Projekti loodi ka algne papist prototüüp ning näidati hulka võimalusi toote täiustamiseks (metaanibakterite lisamine, kogutud vee kasutamine, fotosünteesi intensiivistamine, taimeliikide valik).
Eestist osalesid reisil veel viie Eesti kooli meeskonnad koos juhendajatega, KVARK-i meeskonnaliikmed ning retke organiseerija Kadri Kull (Euroopa Komisjoni Eesti esindusest).
Brüsselis käidi Euroopa komisjoni ja Europarlamendi hoones, kus seal töötavad eestlased nende asutuste ning oma tööd ja plaane tutvustasid. Põnevat ja harivat pakkusid ka külastused Euroopa ajaloo muuseumi, Atomiumi (näituste saalid raua kristallvõre kujulises ehitises, mis valmis 1950.-ndatel Belgias maailmanäituse tarbeks), Mini-Euroopa väljale/muuseumi.

Kerttu Lisette: Reisi jooksul õppisime palju uut Euroopa juhtimise kohta ja sellest, kuidas kõik Euroopa komisjonis ja Europarlamendis töötab. Kõige rohkem meeldisid mulle Euroopa Ajaloo Maja, kus saime põhjaliku ülevaate Euroopa Liidu ajaloost, ja ise vabal ajal Brüsseli avastamine.

Terli Tristina: Reisil Brüsselis saime uusi teadmisi Euroopa ajaloo ja selle tähtsuse kohta. Käisime tutvumas Euroopa komisjoni ja Europarlamendiga. Atomiumi kõrgustest nägime tervet linna ja külastasime palju muud põnevat. Mulle kõige meeldejäävamaks kogemuseks oli linnaekskursioon kahekordse bussiga („double-deckeriga“) ja koos giidiga Brüsseli avastamine.

Arto: Saime põneva ülevaate Euroopa Liidu toimimisest ning eesmärkidest. Samuti olid meeldejäävad ka muuseumi külastus ja Atomium. Lisaks oli tore käia koos giidiga linna peal ning avastada linna ka omapäi.

Urmas T: Mõistame nüüd märksa paremini, millega Euroopa olulised institutsioonid tegelevad – kodus olles on seda vahel raske mõista – ja mul on selle üle hea meel. Nii inforikas, põnev ja sujuv reis! Lisaks olid mulle meeldejäävamad Atomiumi ehitis ning mitmed faktid ja eksponaadid Euroopa muuseumis.

Fotod: Kadri Kull, Terli T Laurits, U. Tokko
Kõik pildid: https://drive.google.com/drive/folders/1Oyle7vTcTfna1ZHEogIXJzMiUov85iXz?usp=sharing

Uudise edastas õp Urmas Tokko.

Video sellest, kuidas me seenel käisime