Tartu Tamme Gümnaasium

10.LO botaanika praktika Endla looduskaitsealal

10.LO botaanika praktika Endla looduskaitsealal

5.-8. juunil 2023 toimus loodusklassi traditsiooniline välipraktika. Juba mitmendat aastat järjest võõrustas meid lahkelt Endla looduskeskus eesotsas Elo Raspeliga – täname väga toreda ja abivalmi vastuvõtu ja meie õpetamise eest!

Praktikal õpiti tundma ligikaudu 100 kodumaist rohttaimeliiki ja erinevaid kooslusi, õpilased koostasid neist 15-st herbaariumi ning õppisid samapalju ladinakeelseid liiginimetusi. Ette rutates: viimase praktikapäeva hindeline arvestus looduses näitas õpilaste väga tubli tööd ja väärilist „palka“ enamjaolt väga heade hinnetena.

Ent enne seda tuli koos teha kõva tööd: igapäevased õpperetked looduses taimeliikide kogumiseks-määramiseks,  liikide näituse sättimine ja värskendamine, taimede kuivatamine taimeraamide vahel ning sättimine ja kleepimine herbaariumiks, taimkatte analüüsi põhimõtete katsetamine (nn prooviringide ehk Raunkier’i meetodil), õhtused õppetunnid liikide määramise, herbariseerimise ja tunnuste õppimiseks. Loomulikult kulus palju aega, et pikad õhtudki veeta taimenäitusel liike tundma õppides.

Looduskaunis kohas oli ilus ja mugav elada. Ujumas käidi päris palju – nii Linajärves otse maja ligidal kui Männikjärve rabalaukas, saime teha lõket ning „tossutada“ vorstikesi, puhuda igasugu juttu koolivälistel teemadel, kolada mõnusates paikades ka puhkehetkedel. Ka hea ilm soosis kõike seda. Jääb siis loota, et ka aastate pärast on õpilastele meelde jäänud mõnikümmendki uut taim-tuttavat, keda pea all ringi käies nimepidi tervitada. Taimed on ju salapärased ja kaunid, ehk mõnel süttis huvi nende elu ja suhtlust edaspidi põhjalikumalt uurida.

Klassijuhataja Helle-Mari Märtson oli igati tegusalt ja õnnestunult abis (sh suurte pottide-pannidega toiduvalmistamisel), praktikat juhendas Urmas Tokko.

Kaitseala loodushariduse spetsialist Elo Raspel jagas meie ühist uudist ka näoraamatus: https://www.facebook.com/endlalooduskaitseala

Kõik fotod uudise autorilt: https://drive.google.com/drive/folders/1VkKGTuKsY-G8OJtr5sWrd9on4aB9wvOm

Uudise koostas: Urmas Tokko

Video sellest, kuidas me seenel käisime