Tartu Tamme Gümnaasium

10. kultuuriklassi keskkonna ja kultuuriloo praktika

10. kultuuriklassi keskkonna ja kultuuriloo praktika

10. kultuuriklassil käis 25. mail külas Triin Nagel Võru Instituudist, et tutvustada Võru murret (võru keelt), et panna vaim valmis Lõuna-Eestis toimuvaks välipraktikaks (lisaks pidid õpilased praktika ajal kohalike sõnu kirjutama üles, teadlikult märkama erinevat keelekasutust – keelerikkust).

10. kultuuriklass käis 1. juunil Setomaal ja Vana-Võromaal. Ilm oli võrratu, et teha jalutuskäik Piusa matkarajal ja külastuskeskuses: nahkhiired, harivesilikud, kaunis loodus, kohalikud kaasaegsed muistendid, inspiratsioon loometegevuseks (õpilased kirjutasid luuletusi) – väga palju põnevat ühes kohas.

2. ja 3. juunil viibis klass Räpinas (Vana-Võromaa), kus tutvuti Võhandu jõe ääres oleva looduse ja kultuurieluga. Jõe ääres on näiteks looduskaitse all olevad künnapuud ja mõisa taga metsik park (kus peaks isegi üks hiiepuu peidus olema) ning aianduskooli loodud iluväli. Muuseumi giid Toivo Lees tutvustas mõisa, paberivabriku, kohaliku elu ajalugu ja lõpetas rännaku liigirikkas aianduskooli pargis (möödusime aprikoosipuust ja väga paljudest teistest taimedest).

Praktika üheks eesmärgiks oli kohaliku loodus- ja elurikkuse muutumisega seotu uurimine ja nende põhjuste üle arutlemine, keskkonna ning inimtegevuse seoste analüüsimine. Peale seda, kui õpilased tutvusid kohaliku kultuurieluga (Värska talumuuseum – sinna oleks võinud jääda päevadeks, Räpina erinevate ajalooliste hoonetega tutvumine, Räpina kirik – orelimäng, kiriku tornist vaade, võimalus avastada kiriku kõiki ruume, põhjalik ülevaade kiriku tähtsusest kohalikus ühiskonnas, Räpina loomemaja – väga soe vastuvõtt, Vana-Vastseliina linnus – rännak keskaega), külastasid nad Räpinas Põlvamaa keskkonnamajas olevat jäätmeteemalist õppeklassi (vastu võttis väga tore juhendaja Mari Kala) ja viibisid väga palju looduses (visandasid, tegid fotosid).

Praktika lõpus valmisid õpilastel rühmatööde tulemusel erinevad esitlused ja videod (4. juunil oli koolimajas viimane praktika päev). Video praktikast (autorid: Melani, Isabel, Lisett, Jette) https://youtu.be/HjndJknAQ4E
Õpilastega olid kaasas eesti keele ja kirjanduse õpetajad Liina Nagel ja Maiu Nurka.
Aitäh kõikidele, kes meid vastu võtsid, meiega tegelesid!
Praktikat toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Projekti number: 17808

 

Video sellest, kuidas me seenel käisime