Tartu Tamme Gümnaasium

11. KU kultuuriloo praktika Pärnumaal

11. KU kultuuriloo praktika Pärnumaal

11. KU selleaastane kultuurilooline praktika toimus 5.-7. juunini Pärnumaal, et õppida tundma sealse piirkonna kultuurilugu, rahvakultuuri ja pärimust ning uurida ka kohalikku loodust. Välipraktikale eelnes loodusfotograaf Arne Aderi loeng teemal “Lugu ja lumm”, mis keskendus looduses leiduva toel lugude jutustamisele fotode kaudu.

Praktika esimesel päeval külastasid õpilased Kabli looduskeskuse õpituba “Merelt maale, maalt merele”, kus said teadmisi Kabli loodusliku mitmekesisuse kohta (puud, taimed, rahvapärimus, mis sellega seotud). Õpilased kuulsid, mida oli vanarahvas erinevate lindude ja puude, mereloomade kohta arvanud ning kuidas neid nimetanud. Õhtul vaadati üheskoos Pärnu linna ja ajalooliste tegelastega seotud Endla teatri suvelavastuse “Ihu paradiis” esietendust, mis toimus Koidula muuseumi õues. Tegemist oli väljamõeldud looga 19. sajandi teises poolest, omavahel olid kohtuma pandud Richard Wagner ja Johann Voldemar Jannsen. Etendus aitas muuhulgas mõista ka Pärnu kui kuurortlinna kujunemislugu ning väärtust merelinnana.

Teisel päeval õpiti lähemalt tundma Pärnu linna: toimus lõbus kultuurilooline orienteerumismäng, mille käigus käisid õpilased läbi Pärnu olulisemad kultuuri- ja loodusobjektid, näiteks Pärnu muuli, vallikääru, mudaravila ning õppisid tundma nende olulisust. Päeva teises pooles külastati Pärnu muuseumi, sealses töötoas prooviti kammkeraamika stiilis savikaussi valmistada. Muuseumiekskursioonil said õpilased ülevaate Pärnu linna loost, esiajast tänapäevani, samuti sellest, kuidas merelinn on oma linnapiiri looduslikul teel mandri suunas n-ö kokku tõmmanud.

Kolmas praktikapäev viis aga üle mere Kihnu. Kihnu muuseumis tutvuti kihnlaste ajaloo, eluoluga, elukeskkonnast tulenevate muutuste ja kommetega, töötoas said õpilased proovida ise kihnlaste seas olulist paelapunumist. Pärastlõunal intervjueeriti Kihnu elanikke, eesmärk oli koguda paigaga seotud lugusid. Hiljem jutustati neid vestlusringis üksteisele ümber, nii kujunes terviklikum pilt tänapäeva Kihnu inimese elulaadist, mõtteviisist ning oli võimalik seostada seda keskkonnast tulenevate muutustega. Jalutuskäikudel tutvuti kauni Kihnu loodusega.

Täname praktika võõrustajaid ning rahalisi toetajaid Keskkonnainvesteeringute Keskust ja Tamme gümnaasiumi.

Teksti autor: Joonas Taniloo (11 KU) ja õp. Maiu Nurka

Fotod: Joonas Taniloo, Maris Pärt, Maiu Nurka, Nele-Liis Väise, Rasmus Tammjärv, Kristina Maasikas.

Uudise edastas õp. Maiu Nurka

Video: (Autor: Nora Tuisk)

Tagasivaade orkestri tegemistele

Tagasivaade rahvatantsijate tegemistele

Tagasivaade segakoori tegemistele