Veebruaris võõrustasime projektipartnereid Tartus (https://tammegymnaasium.ee/nordplus-projekti-kulalised/), nüüd, 5.-9. mail, toimus kohtumine Falköpingis, Allebergs gümnaasiumi juhtimisel. Ühistest seminaridest ja õppekäikudest Läänemere keskkonnakaitse teemal said osa igast osalevast koolist kaks õpilast ja kaks õpetajat: Rootsist, Soomest, Leedust, Ahvenamaalt ja Eestist. Meie kooli esindasid Miia Margarita Kubja ja Kreete Sepp (11.LO) ning õpetajad Agnes Vask ja Urmas Tokko.
Kaunil värskel kevadisel ajal ilusas väikelinnas töötati koolis, uuriti me ühise mere keskkonnaprobleeme ning käidi õppekäikudel veepuhastusjaama ja kuulsas Kinnarps mööblitehases. Mõlemas nägime-kuulsime vastavate protsesside etappidest ja seostest säästvama arenguga. Veepuhastusjaamast saadud erineva puhastusastmega veest külvati mikroorganisme Petri tassidele kasvama, ent uuriti neid ka mikroskoobiga ja määrati üld-lämmastiku ja -fosfori sisaldust. Oli muljetavaldav näha reovee etapiviisilist (mehaaniline, keemiline, bioloogiline) puhastamist, tunda selle lõhna, näha jäätmete suuri koguseid.
Kinnarpas on tuntud oma keskkonnahoidliku majandamise ja tootmise poolest – jääke taaskasutatakse kavalalt uusi tooteid disainides, täpselt igale kliendile planeeritud tootmine ja ettenägelik logistika vähendavad nn jalajälge keskkonnale, puit toormaterjaliks ja kemikaalidest valitakse loodussõbralikumad (nt EcoLable, FSC, …).
Igapäevaselt täiendati ka projekti ajaveebi: pealkirjaga „The Baltic Sea Belongs to Us“ (https://balticseabelongstous.wordpress.com/)
Meie kool osaleb kaheaastases NordPlus Junior (https://www.nordplusonline.org/programmes/junior/) projektis „Baltic Ambassadors for a Sustainable Future“.
Pildid: https://drive.google.com/drive/folders/1AJmPGfzxChpt-ruhfBiEXLzodp9GTVpL?usp=sharing (autorid: projektikohtumisel osalejad)
Uudise edastas: Urmas Tokko