Tartu Tamme Gümnaasium

11. KU keskkonna- ja kultuuriloo praktika

11. KU keskkonna- ja kultuuriloo praktika

Septembri teisel nädalal käisid Tartu Tamme Gümnaasiumi 11. kultuuriklassi õpilased  keskkonna- ja kultuuriloo praktikal. Kolme õppepäeva jooksul jõuti külastada muuseume ja kultuurilise väärtusega asukohti.

Avapaugu andis külastuskäik Värska Talumuuseumisse. “Positiivse üllatusena tuli see, et giid kõneles meiega seto keeles,” ütles üks praktikast osavõtnud õpilane. Kuna seto keelt kuuleb tänapäeval vähe, siis püütakse igal võimalikul viisil seda elus hoida. Talumuuseumis tutvuti seto inimeste igapäevaelu ning vaimse ja esemelise kultuuripärandiga. Järgmisena sõideti Piusa külastuskeskusesse, et tutvuda sealse elustikuga ja teha väike ringkäik kaevanduse koobastes. Kolmas peatuspunkt esimesel päeval oli Obinitsa kunstigalerii. Sealsed kohalikud kultuuriinimesed Kauksi Ülle ja Evar Riitsaar tutvustasid seto pulmakultuuri ja laulsid paar setokeelset laulu ansambli Baaba ja Ka repertuaarist. Kohapeal viibinud õpilane meenutab: “Mulle väga meeldis, et me saime ka ise nende muusikast osa võtta.” Päevale pani punkti tuur Vastseliina Piiskopilinnuse elamuskeskuses. Linnuseemand rääkis noortele linnuse hiilgeaegade telgitagustest ning viis ka vanu linnusevaremeid vaatama.  

Teine päev algas bussisõiduga Palamuse muuseumisse. Grupile anti iseseisev ülesanne otsida huvitavalt sõnastatud dokumente ning võrrelda nende keelt tänapäevase keelega. Pärast muuseumi ja koolimaja külastust toimus retk “Palamuse filmiradadel”. Programm on mõeldud “Kevade” võttekohtade ja kaamerataguste lugudega tutvumiseks. “Minu jaoks oli “Palamuse filmiradade” retk väga põnev, kuna olen juba väiksest saati olnud suur “Kevade” filmi austaja,” kommenteeris noor kultuuri fänn.  Jätkati raamatute lainel ja suunduti Kalevipoja muuseumisse Kääpal. Seal oli kõigil aega iseseisvalt eksponaate uurida ja sellega paralleelselt täita muuseumi koostatud töölehte. Äsja renoveeritud Kalevipoja Kojas saab läbi virtuaalreaalsuse tunda ennast rahvuseepose kangelasena, kes on teel põrgusse. “Meie kui õpilaste tipphetkeks oli kindlasti see, kui õpetaja võttis vastu väljakutse virtuaalreaalsuses kätt proovida.” Õpilastele näidati ka sel aastal valminud “Kalevipoja” lühifilmi, mida saab vaadata ainult Kääpal. Filmi ametlik esilinastus toimub 19. septembril kohalikus rahvamajas. 

Praktikale panid punkti Eesti Rahva Muuseumi muinasjutunäitus ja muuseumitund “Vaimsed teetähised”. Giidiga ringkäik muinasjutunäitusel viis õpilased rändama maagilisse maailma.  Saadi teada, millised on kuulsamad muinasjutumotiivid ning kuidas need Eestisse on jõudnud. “Mina isiklikult oleks soovinud näitusel ise ringi uurida, kuna siis ei oleks olnud ringkäik nii pisteline,” nentis näitust külastanud noor. Praktika viimaseks tegevuseks oli osalemine tunnis “Vaimsed teetähised”. Selle raames tutvuti püsinäitusel “Kohtumised” kahe ajastuga, milleks olid moodsad ajad ja vabaduste aeg. Õpilased jagati gruppidesse ning neile anti ülesandeks kahe ajastu teatud valdkondi võrrelda. 

Õpilastele meeldis väga omapärane ja mitmekesine õppetöö ning üheskoos oodatakse juba järgmise aasta praktikat.

 

Uudise koostas Laura Altmäe ja Saara Aleksandra Aavakivi 11 KU

 

Projekti “„Keskkonna välipraktikad Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilastele 2019/2020“ toetab

Tagasivaade orkestri tegemistele

Tagasivaade rahvatantsijate tegemistele

Tagasivaade segakoori tegemistele