1.-4. juunini uuris 11. kultuuriklass meie kultuurimustreid nii Pärnumaal, Viljandis, Vargmäel kui oma koduse Tartu Lodjakojas.
Esimene päev andis teadmisi Pärnu kui kuurortlinna kujunemisest. Rännaku rannarajoonis viis läbi Tiit Kask, kelle huvitav jutt ja olemasoleva ning olnu võrdlus andis kuulajale aimu, kuidas 1838. aastast praeguseni on suvituskultuur muutunud ja Pärnust saanud tõeline suvepealinn. Omajagu elevust ja ilmselt ka pea- ja jalavalu tõi gruppides linnaorienteerumine, kus avastati olulisi kultuuriloolisi paiku ja tehti selle käigus ka intervjuusid.
Pärast lõunal ootas õppureid Koidula muuseumis koolitundi papa Jannsen (Elmar Trink), kelle käe all kirjutati ehtsa tindi ja sulepeaga, õpiti arvelauaga rehkendust ja lauldi.
Päeva lõpuks jõudsid juba üsna väsinud praktikalised Tõotusemäele, mis tegelikult on küll pigem Eesti kõrgeim liivaluide ja ohverduskoht. Sääskedega vapralt võideldes tegid grupid selles kohas oma maakunstitöö, mille esitlus ja kujutatust inspireeritud lugu said koos päeval tehtud intervjuudega teistele tutvustatud Jõulumäe mõnusas ööbimiskohas.
Teisel päeval külastati Eesti vanimat asulakohta Pulli külas, uudistati Tori Põrgut ning saadi muistendite kaudu osa sealse peremehe lugudest ja tegudest. Järgmisena ootas Kurgja talumuuseum. Sealne ringkäik tutvustas maaelu raskusi ja samas ka võlu. Kurgja talu loomad olid need, kes said suure tähelepanu ja paide osalisteks.
Viljandis külastasime Kondase keskust ja päeva viimane ning südamlikem kohtumine oli Heimtalis tekstiilikunstik akadeemik Anu Rauaga, kes avas noortele tekstiilis peituvaid saladusi ja rääkis ka näiteks mustrimurretest.
Praktika 3. päeval käisime Vargamäel: ikka kiriku juurest üle maagilise soo, kus koovitajad meid tervitasid ja õitsvad taimed levitasid uimastavaid lõhnu. Vargamäe lugudele lisas omalt poolt vürtsi kohalik peremees: kass Anton, kes jälgis hoolega ka päeva lõpetanud draamalavastusi.
Viimane praktikapäev möödus Lodjakojas, kus tänu toredatele juhendajatele said selgemaks lihtmehhanismide ja aurumootori tööpõhimõtted, avastati sepatöö saladusi ja uuriti laevaehitusega seonduvat ning meisterdati paaris ka väike laevuke. Aitäh, head vilistlased Hillar Uudevald, Liisa-Lota Kaivo ja Priit Jagomägi, õpilased jäid selle pärandtehnoloogia päevaga väga rahule!
Praktikale pani mõnusa punkti lodjasõit Emajõel.
Lõpetuseks L. Altmäe praktika 1. päeva peegeldus (NB! loe ka ridade algustähti):
ruutluk
kui seame sammud praktikale
uurime kuis Pärnust kuurort sai
lydia Koidula
tõotusemägi
uued tossud kanda hõõruvad, kui
uhkelt fotot jahime
rõõsad põsed päikesest
Fotode autor Marleen Rohtmets
Uudise edastas Heily Soosaar